?

Log in

No account? Create an account
Вкалывают роботы - ιχθυσς — LiveJournal
October 8th, 2017
02:32 am

[Link]

Previous Entry Share Next Entry
Вкалывают роботы
'I said you were unskilled, which you are. And I said that a machine can do anything you can do better, faster, and more cheerfully, but not more cheaply.'

R. Sheckley.


Останнім часом мені в стрічці трапилось аж два записи на тему: «автоматизація призводить до безробіття, ми всі помремо». Причому автори не якісь луддити, а, навпаки, цілком прихильники технічного прогресу. Тому — невеликий економічний лікнеп.

Почну з того, що будь-які іновації на ринку впроваджуються підприємцями з розрахунку на більш ефективне використання наявних ресурсів. Іншими словами, підприємець, відштовхуючись від прогнозованих потреб покупця, шукає найефективніший — тобто найдешевший — спосіб їх задоволення. Це означає, що впровадження (комерційно успішних) іновацій призводить до дешевшання життя.

Ігнорування цього фактору не дозволяє адекватно оцінити зміни, що вносять іновації до ринку праці. Скажімо, зниження попиту на некваліфіковану працю (і її здешевлення в грошових одиницях) зовсім не обов'язково означає погіршення матеріального стану працівників. Кажуть, Г. Форд ставив за мету, щоб його робітник міг купити автомобіль за рік, але чомусь не всім очевидно, що такий підхід має сенс реалізувати в першу чергу через здешевлення продукту, а не через зростання оплати праці: друге без першого — найпростіший спосіб вилетіти в трубу.

Другий момент полягає у тому, що автоматизація — завжди капіталоємний процесс, тому впровадження автоматизованого виробництва призводить до зростання капіталомісткості економіки. А продуктивність праці (а, отже, і її ринкова ціна в натуральному еквіваленті) при зростанні капіталу також зростає. Саме цьому факту має завдячувати сьогоднішній офісний працівник, який за 8 годин присутності і дай бог 4 з них роботи отримує рівень життя, що навіть не снився жодному єгипетському фараонові. Це означає, що працівник, більше не задіяний в тепер уже автоматизованому виробнитстві, і тепер зайнятий в іншому місці, в результаті цього також багатшатиме.

Третій фактор: те, що ми гадки не маємо, де будуть задіяні ці міліони людей, не значить, що їм «не знайдеться місця». Суть ринку в тому і полягає, що на подібні питання даємо відповідь не ми, а той, хто знає цю відповідь. Після промислової революції XIX століття, яка змінила життя буквально кожної людини, «місце» знайшлося всім, причому значно тепліше місце, ніж було до неї. І тут ми підходимо до простого висновку: перешкодити багатшанню цих людей в першу чергу можуть доброхоти, які матимуть намір заморозити поточну ситуацію на ринку праці.

Підсумую: 1) від іновацій багатшають всі, включнно з тими, кому через ці іновації довелось шукати інше застосування своїм здібностям; 2) місце для такого застосування на ринку знайдеться для кожного; 3) заважати цьому — значить залишитись у минулому, коли всі уже перейшли в майбутнє.

@DW

Tags:

(2 comments | Leave a comment)

Comments
 
[User Picture]
From:mercibo
Date:October 31st, 2017 03:44 pm (UTC)
(Link)
Уже есть опыт автоматизации производства электроники. Когда-то всё паяли вручную, и электронные приборы были штучны и дороги. Теперь, когда человек практически не вмешивается в их производство, приборы стали дешёвым ширпотребом, доступным даже для беднейших слоёв населения.
Но вот как трудоустраивать низкоквалифицированную рабсилу, которую роботы решительно потеснят, мне всё-таки не понятно. Конечно, можно просто подождать и посмотреть, как эта проблема сама разрешится с течением времени (она обречена на решение, возможно болезненное). Но всё-таки. Карьера программиста или, скажем, художника очень многим недоступна. Официантов так много не надо.
From:ichthuss
Date:November 4th, 2017 11:40 am (UTC)
(Link)
Як на мене, один із напрямків доволі очевидний. Уже зараз торгові націнки на деякі товари більші за собівартість виробництва. Це значить, що завдання "виробнику знайти споживача і vice versa" перевищило по складності власне виробництво. Бо виробництво має справу з залізяками, а продаж - з людьми. В роботі з людьми люди завжди пригодяться.

Edited at 2017-11-04 11:41 am (UTC)
Powered by LiveJournal.com