ιχθυσς (ichthuss) wrote,
ιχθυσς
ichthuss

Короткий FAQ по сьогоднішньому стану справ з криптовалютами

Всім, хто відмітився у попередньому дописі, відправив платежі, як і було домовлено.

Користуючись нагодою, напишу короткий F.A.Q. по поточній ситуації з криптовалютами.

Q: Що за фігня відбувається з курсом біткоїна?

A: Точно ніхто не знає. Біткоїн за рік подорожчав у 15 разів, і зараз його добряче ковбасить. Напишу лише два фактори, які безперечно мали суттєвий вплив: а) на початку 2017 року, через більш ніж 3 роки після обвалу, викликаного крахом MtGox, біткоїн знову піднявся вище $1000. Це знаменувало остаточний перелом довгострокового падіння. б) на фоні подальшого підйому біткоїн багаторазово згадувався в пресі і, в результаті, про нього дізналися буквально усі. Біткоїн став мейнстрімом хоч і не в плані розповсюдженості, але в плані відомості.

Q: Біткоїн - піраміда?

A: Ні. Піраміда (схема Понці) - це ситуація, коли по деякому активу обіцяють таку прибутковість, яка може бути бути виплачена лише за рахунок втягування нових учасників. По біткоїну ніхто не обіцяє і не може обіцяти прибутковості.

Q: Біткоїн - бульбашка?

A: Бульбашка - це ситуація, коли зростання ціни на деякий актив притягує нових учасників, і через зростання попиту актив ще більше дорожчає. Бульбашкою при цьому називається не сам актив, а ситуація на ринку. Тому біткоїн - не бульбашка, як бульбашкою не були нерухомість, золото чи тюльпани. Однак чи є бульбашкою нинішня лихоманка навколо біткоїна - сказати можна буде лише ретроспективно. Особисто я з підозрою відношусь до зростання біткоїна більшого, ніж він показав після падіння до $200 і подальшого повернення до $1000 - в 5 разів за півтора року. Тому зараз вкладатись я б не радив. Більше того, я взагалі не раджу вкладати в криптовалюти гроші, які ви не готові повністю втратити.

Q: Така ціна біткоїна - це назавжди?

A: Навряд чи. Волатильність біткоїна зараз дуже значна, тому майже напевне ми побачимо ціну і значно нижчу, і значно вищу за сьогоднішню. Одне можна сказати напевне: криптовалюти прийшли, щоб залишитись, тому, якщо не біткоїн, то інші валюти до нуля не впадуть ніколи.

Q: Що за фігня відбувається з комісіями?

A: В алгоритм (і протокол) біткоїна від початку було закладено обмеження: блок з транзакціями затведжується раз на 10 хвилин, розмір блоку - 1 мегабайт. На початку цього року біткоїн вперся в це обмеження, і тепер транзакції конкурують за місце в блокові. Оскільки майнери (та майнінг-пули) в першу чергу включають в блок транзакції з більшою комісією (що зрозуміло, адже ці гроші дістаються їм), комісія підскочила дуже суттєво і на даний момент складає від одиниць до десятків доларів за транзакцію.

Q: Такі комісії - це назавжди?

A: Невідомо. Для того, щоб комісія зменшилась, необхідно, щоб ліміт в 1 Мб не був суттєвим обмеженням. На даний момент є два реальних шляхи, якими це може трапитись. Перший - збільшення розміру блоку. Однак це означає зміну "правил консенсусу", тобто порушення зворотньої сумісності. Цьому рішенню є серйозна опозиція, в тому числі з боку розробників bitcoin.org. Ця ситуація тягнеться уже роки два чи навіть більше, і остання спроба провести це рішення через консенсус майнерів (т.зв. SegWit2x) провалилась в листопаді цього року. Другий спосіб - так звана lightning network, що являє собою систему клірингу взаємозаліків між окремими учасниками. В цього підходу теж є плюси і мінуси, але тут не місце для їх опису.


Q: Що робити, якщо мій платіж застряг через низьку комісію?

A: Є три осовні варіанти:
1. Replace-by-fee: заміна транзакції на таку саму, тільки з більшою комісією. Багато сучасних гаманців вміють це робити. Однак для того, щоб це спрацювало, початкова транзакція повинна передбачати таку можливість.
2. Child-pays-for-parent: відправити транзакцію, яка витрачає кошти, що переміщувались у "застряглій" транзакції, і при цьому платить комісію одразу за дві транзакції. Можливо у випадку, якщо ви контролюєте хоча б частину коштів, що переміщувались, тобто коли ви або є отримувачем коштів, або ж ви є платником, і частина коштів повернулась вам як здача. Не застосовно у випадку, коли ви всі наявні кошти відправили комусь іншому (точніше, це зробити зможе тільки він сам).
3. Нарешті, можна просто зачекати, доки вашу транзакцію мережа "забуде", після чого можна буде відправити іншу транзакції, що витрачає ті ж самі кошти. Якщо ваш гаманець відмовляється це робити, можна експортувати з нього приватні ключі адрес(-и) та імпортувати в інший гаманець.

Q: Чи є альтернативи біткоїну з меншою комісією?

A: Так. Майже будь-яка інша криптовалюта, окрім власне біткоїна, пропонує значно нижчу комісію. Біткоїн в цьому питанні неповороткий, оскільки він не має єдиного центру керування (в той час як практично всі інші криптовалюти ведуться їх командами). Це не баг, а фіча, оскільки, хоча на даному етапі гнучкість через наявність єдиного центру прийняття рішень про майбутнє валюти є корисним, вона водночас є джерелом суттєвих ризиків у випадку, якщо держава(-и) почне чинити тиск на команду розробників. Окремо відмічу криптовалюту Bitcoin Cash (BCH). Це хард-форк біткоїна, який не відрізняється від нього практично нічим, окрім більшого розміру блоків, тобто представляє собою просто біткоїн з нижчою комісією. Він відділився від біткоїна 1 серпня 2017 року, що означає, що кожен, хто мав на цю дату певну суму біткоїнів, володіє тепер також такою ж сумою bitcoin cash. На даний момент він коштує хоч і в 6 разів менше за власне біткоїн, але це майже втричі більше, ніж біткоїн коштував на початок року.

@DW

Tags: криптовалюти, лікнеп, поточне
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments